Bez popisku

Někdejší stodola kryla poklad i kostel z devátého století

(Zdroj: http://brno.idnes.cz/nekdejsi-stodola-kryla-poklad-i-kostel-z-devateho-stoleti-p3i-/brno-zpravy.aspx?c=A080729_165601_brno_dmk)

Před nedávnem na vyvýšenině před základnou archeologů na Pohansku ještě stála stodola. Vědci kolem ní padesát let chodili bez povšimnutí. Netušili, že právě pod jejími základy se skrývá poklad. Jeho část archeologové odhalili až letos.

Pod někdejší stodolou objevili základy kostela z devátého století. A kolem něj hroby, které vydaly svá první tajemství.

Pod stodolou stačilo jen párkrát zabrat rýčem a začínaly kameny a nějaká malta. „To byl první významný indikátor toho, že by tu mohla stát nějaká církevní stavba,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Jiří Macháček z Masarykovy univerzity v Brně.

Na základě toho loni začali archeologové dělat první sondáže a geofyzikální výzkumy. Ty jejich odhad potvrdily. Letos už proto mohl začít plošný odkryv. Ten trval šest týdnů a končí už zítra.

„Odkryli jsme východní část té destrukce. A ukázalo se, že vyvýšenina je tvořena obrovskou kumulací kamenů, která je promísená maltou a omítkami. Specialisté už potvrdili, že jde skutečně o středověké malty,“ ukazuje vedoucí výzkumu.

Hroby i velkomoravské šperky
Největší radost však archeologům udělalo značné množství hrobů, z nichž přichází nové a nové nálezy v podobě typického velkomoravského šperku. „Jsou to typické hrozničkové náušnice ze stříbra a z pozlaceného bronzu. V jednom z hrobů, který evidentně patřil nějakému bojovníkovi, byla ukryta sekera a nůž,“ ukazuje nálezy Jiří Macháček.

Na Pohansku se archeologům naposledy podařil tak významný nález před padesáti lety, kdy objevili kostel a bohaté pohřebiště. „Byl to velmi atraktivní a ceněný nález. Od té doby se na Pohansku už žádná církevní zděná stavba nenašla,“ tvrdí Macháček.

Zajímavostí nově objeveného kostela je podle něho velké množství dětských hrobů. „Zvláště pozoruhodný je hrobeček vyložený kamennou skříňkou. Byl zde zřejmě pohřben novorozenec, který ovšem požíval jisté vážnosti. Asi byl z nějaké dobré rodiny, když mu vytvořili tak výjimečný kamenný hrob,“ míní Macháček.

Podobné kamenné obložení hrobů se podle něho objevuje už jen u několika jedinců. Vždy zřejmě šlo o lidi s výjimečným postavením.

Zatím archeologové odkryli patnáct hrobů. Očekávají však, že jich bude podstatně víc. Naznačuje to i fakt, že kolem kostela objeveného v padesátých letech bylo víc než čtyři sta hrobů.

„V této části výzkum teprve začíná. Objevují se další hrobové jámy, pohřebiště nepochybně pokračuje i po stranách. S každým okamžikem počet objevených hrobů narůstá,“ tvrdí Macháček.

Výzkum potrvá až čtyři roky
Zjištění toho, kolik jich skutečně je, bude archeologům trvat minimálně další tři až čtyři roky. Zítra se prozkoumané hroby zasypou a zakonzervují až do příštího roku. Napřesrok v létě tu bude průzkum opět pokračovat. „Jde to poměrně pomalu. Veškerá zemina se přesívá na sítech, aby nám neunikl ani nejmenší nález,“ vysvětluje Macháček.

Pohansko patří vedle Mikulčic a Starého Města u Uherského Hradiště k trojici nejvýznamnějších velkomoravských památek u nás.

brno.idnes.cz, 30.7.2008

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info