Okolí kostela ukrývalo na 150 hrobů.Cenný model je teď na zámečku Pohansko

(Zdroj: http://breclavsky.denik.cz/kultura_region/okoli-kostela-ukryvalo-na-150-hrobu-cenny-model-je-ted-na-zamecku-pohansko-20160401.html)

V minulosti byl v Bratislavě. V budoucnosti zamíří do Polska. Teď si jej lidé prohlédnou „doma“ na zámečku Pohansko u Břeclavi. Stručný výčet patří modelu kostela, který v místě významného archeologického naleziště stál na přelomu devátého a desátého století. Model je jedním z nových lákadel expozice, která na Pohansku nastiňuje tehdejší život. „Věřím, že to návštěvníky a třeba i školy zaujme,“ přikývl kastelán zámečku Pavel Gajda.

Kostel je součástí putovní výstavy Velká Morava a počátky křesťanství, patří brněnskému archeologickému ústavu. Příběh o tom, kde stavba stála a jak vypadala, se odvíjí posledních deset let. Do té doby po ní odborníci marně pátrali.

Uspěl až archeolog Pavel Čáp, který odhalil, že kostel stál 
v místech takzvaného severovýchodního předhradí. „Archeologický výzkum zachytil v bezprostřední blízkosti stavby i pohřebiště s více než sto padesáti kostrovými hroby. Celá tato situace je podle nálezů datována ke konci devátého a do první poloviny desátého století,“ uvedla Gabriela Dreslerová z břeclavského muzea a galerie, pod něž Pohansko spadá.

Pryskyřičný model v měřítku 1:25 bude na zámečku 
k vidění pouze v letošní turistické sezoně, která nyní oficiálně začíná. Poté zamíří zase jinam. Kostel nese označení číslo dva, ten první je známý desítky let a nacházel se v areálu hradiska v prostoru původního velmožského dvorce.

Pohansko se každoročně stává cílem mnoha turistů 
i obyvatel z okolí. Výstavu navštěvuje kolem tří tisíc lidí, další tisíce využívají místo jako cíl či zastávku na pěších 
i cyklistických výletech. Zámeček momentálně dostává speciální nátěr, který jej ochrání před slunečními paprsky a deštěm.

Nový je také štěrkový povrch v blízkosti stavby. „Je vyměněný i uválcovaný. Asi sedm centimetrů muselo pryč, protože se v tom od devadesátých let drželo bláto i zbytky vzniklé při zbroušení fasády z před několika let. Prášilo se, lidi si stěžovali,“ říkal kastelán Gajda.

breclavsky.denik.cz, 1. 4. 2015