Na Pohansku u Břeclavi archeologové vyloupávají kostel

Archeologové odkrývají pozůstatky po druhém kostele velkomoravského hradiště Pohansko u Břeclavi, které se jim před rokem podařilo zcela náhodou najít. V jeho těsné blízkosti zatím našli 80 hrobů, v nichž objevili kromě předmětů denní potřeby i drobné šperky. Z kostela je dosud odkryta jen část, řekl dnes ČTK archeolog Petr Dresler.

V okolí stavby čeká podle hrubých odhadů na odhalení asi 200 hrobů. „Zatím jsme se dostali do míst, kde jsou hroby dětí a mladších lidí. Uvidíme, co přinese další výzkum,“ řekl dnes archeolog Petr Dresler s tím, že z kostela je dosud odkryta jen část.

Pohansko bylo jedním z nejvýznamnějších center Velkomoravské říše. Hradisko se rozkládalo na 65 hektarech. Původně byl známý jen jediný tamní kostel. Loni se ale k velkému překvapení vědců podařilo najít další. Poslední pozůstatky chrámu z období Velké Moravy byly přitom objeveny před více než 30 lety.

Unikátní nález se podařil v místě, které měli archeologové léta před očima, a přesto se mu vyhýbali. Stál na něm seník. Až náhodná sonda v tomto místě ukázala jeho význam.

Výsledky padesátiletého archeologického výzkumu v lokalitě Pohansko prezentuje expozice v tamním empírovém loveckém zámečku.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/veda/na-pohansku-u-breclavi-archeologove-vyloupavaji-kostel_132564.html#.VXqWSfnq3X0